whatsapp

MikroÇipli Tüp Bebek nedir?

Mikroçip metodu, Harvard’da çalışan Türk bir bilim adamı tarafından bulunmuştur.

Peki Mikro Çipli Tüp Bebek nedir?

Mikro Akışkan Çip teknolojisi yardımıyla en iyi DNA ya sahip spermlerden en düzgün DNA’lı embriyolar meydana getiriliyor.

Sperm çiplerin de bulunan insan bedenindeki sistemi taklit eden mikro kanalcıklar bulunur. Bu mikro kanalların içinde de kaliteli sperm tercihi yapılır. Bir tarafta bütün spermler bir yerde birikir ve sağlıklı spermlerin mikro kanallardan düzgün bir şekilde diğer tarafta birikmesi amaçlanır. Mikro akışkan çip teknolojisi yardımıyla tüp bebek tedavilerinde hamilelik ihtimali çoktur. Çünkü mikroçipler yardımıyla ayıklanan kaliteli spermler yumurtaların döllenmesini ve kaliteli embriyo meydana gelmesini ve dolayısıyla da hamilelik ihtimalini çoğaltır.

Bu metodun bulunma amacı erkek faktöründen kaynaklanan kısırlıklardır(infertilite). Eğer erkek adayın sperm miktarı az ise veya spermlerin kalite bakımından yeterli olmadığı düşünülüyor ise mikroçip metodu ile kaliteli spermlerin bulunması sağlanır.

Mikro çip metodu yardımıyla spermlerin arasından DNA sı en düzgün olan sperm tercih edilebilir. Böylelikle daha sağlıklı embriyoların oluşması sağlanır ve istenilen hamilelik elde edilir. Mikroçip metodu ülkemizde sayılı merkez gerçekleştirse de ileri ki günlerde daha fazla tüp bebek merkezinde tarafından uygulanmaya başlayacaktır.

Kaliteli spermler ve yumurta hücresinin laboratuvardaki teknolojik ortamda birleştirilmesi neticesinde oluşturulan embriyolar, 5. Günlerine erişebilmektedir. Bu embriyolara blastosist adı verilmektedir ve transfer neticesinde hamilelik ihtimali daha fazla olur.

 

yok