whatsapp

Tüp Bebek Tedavisi Neden Tutmaz?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin tercih ettikleri metotlardan olan tüp bebek neticesinde edinilen olumsuz sonuç bir hayli sıkıntı vermektedir. Aynı zamanda psikolojik yönden hasar vermektedir. Peki, tüp bebekte başarısızlığın sebebi ne olabilir?

Tüp bebek tedavisinde ortaya çıkan olumsuz sonucun altında doktorlar, tedavide başarıyı etkileyen birçok faktörün varlığından söz ediyorlar.

Bayanlarda; rahim problemleri, Anormak immünolojik cevap, Kanın pıhtılaşmasındaki sorun, Genetik faktörler, çikolata kisti, Yumurtalık rezervinin yetersizliği, Erkekteki faktör problemler Stres vs…

Tüp bebek uygulaması sırasında, amaçlanan tüp bebek sonucunu negatif yöndeki sonuçlar bazen erkekten, bazen de bayanlardan kaynaklanıyor olabiliyor.

Tüp bebek tedavisi kararı veren bayan adayın yaşı, tüp bebekte olumlu sonuç edinilmesi için çok fazla önemlidir.

Anne adayının yaşı 37 ise, yumurtalarının kalitesinin azalmasıyla birlikte, yumurtalık sayısında da ciddi azalmalar olmaktadır. Bu sebepten, bayanlarda doğum için en uygun zaman aralığı, 25 ile 34 yaşları arasında kalan zamandır.

Tüp bebek başarısı, yaş ile birlikte azalmaya başlar ve düşük ihtimali ise bir o kadar artar. Tüp bebek tedavisinden edinilecek olan başarı ihtimali, 35 yaşından sonra ağır ağır azalmaya başlar, 37 yaşına gelinmesiyle birlikte de, çok daha hızlı bir azalma olmaktadır.

Bu probleme bakış açısından tüp bebeğin olumlu sonuçlanmasını engelleyen bu problemler içinde çiftlerin ne problemi olduğunu çözmek oldukça önemlidir. Eğer, tüp bebek tedavisi sonucunu etkileyen bu faktör doğru bir şekilde tespit edilirse, tüp bebek öncesinde bu problemin tedavisi yapılır hamileliğin elde edilmesi sağlanır.

 

yok