whatsapp

Kıbrıs Tüp Bebek

     

  Tüp bebek, uzun zamandır çocuk sahibi olamamış çiftler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kıbrıs’taki merkezlerimizde de tüp bebek tedavisi, son teknoloji ve modern tıbbın avantajları çerçevesinde başarıyla uygulanmaktadır.

 

        Tüp bebek tedavisi kısaca, anne-baba adaylarına ait üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve bu birleşmeden elde edilen embriyoların en sağlıklılarının tekrar anne rahmine transfer edilmesi işlemidir diyebiliriz.

        Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan testler, tedavi sürecinde kullanılacak olan ilaçların türünü ve dozajını belirlemektedir.

         Anne adayı için yumurta sayısını artırmak amacıyla yapılan ilaç tedavisinin ardından, çatlama iğnesi ile olgunlaşmış yumurtalar çatlatılır ve toplanır. Yumurta toplama, kısa süren, anestezi altında uygulanan basit bir işlemdir.

        Eş zamanlı olarak baba adayından toplanan spermler incelenerek en kalitelileri ayrıştırılır, en olgun yumurta hücreleriyle birleştirilerek dölleme işlemi tamamlanır.

        Dölleme işleminden sonra 3. ya da 5. günde, döllenmiş yumurtalardan (embriyo) en sağlıklı olanlar belirlenerek anne rahmine transfer edilir. Böylece tüp bebek işlemi tamamlanmış olur.

        Kıbrıs’ta tüp bebek fiyatları, diğer ülkelere kıyasla daha uygundur. Yapılan tedaviye ve kullanılan ilaçların dozajlarına göre değişen tüp bebek ücretleri, ortalama 2.500 Euro – 4.000 Euro arasındadır.

 

Cinsiyet Seçimi (Cinsiyet Belirleme)

        Cinsiyet belirleme, cinsiyet tayini gibi adları da olan cinsiyet belirleme, sağlıklı ve istenilen cinsiyette bebek sahibi olunabilmesi için yapılan bir takım genetik tanı uygulamalarıdır. Detaylı bir çalışma gerektiren bu işlem, standart tüp bebek tedavisi şeklinde başladıktan sonra, genetik testler, cinsiyet belirleme ve hastalık olup olmadığı incelenen embriyolardan istenilen cinsiyette olanları anne rahmine transfer edilerek işlem tamamlanır.

        Cinsiyet belirlemenin birtakım çevrelerce ahlaki bakımdan uygunsuz olduğu, popülasyondaki cinsiyet dağılımına müdahale edildiği gibi gerekçelerle vurgulanıyor olsa da, esasında birçok avantajı bulunmaktadır.

Kıbrıs’ta cinsiyet belirleme işleminin avantajları:

1) Cinsiyet belirlemesi ile doğacak bebeğin kız ya da erkek mi olacağını bilmenin yanı sıra genetik yollarla geçen ve ileride sorun oluşturabilecek hastalıklara daha en başta tanı koymak mümkün olur. Böylece sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi mümkün olur.

2) Anne rahmine transfer edilecek embriyolar sağlıklı-sağlıksız olarak ayrıştırıldığı için, standart tüp bebek tedavisine kıyasla başarı oranı çok daha yüksektir.

3) Kontrol dışı çoğul gebelik durumlarının önüne geçmek mümkün olacaktır.

4) İleri yaştaki anne adaylarının daha sağlıklı bir hamilelik geçirmesi mümkünüdür.

5) Aile planlaması ya da toplum baskısının  bir sonucu olarak doğacak bebeğin cinsiyetinin önem taşıdığı hallerde başvurulabilecek yegane yöntemdir.

 

Yumurta Nakli

Kıbrıs’ta yumurta nakli veya yumurta donasyonu olarak adlandırılan bu işlem, erken menapoz, cerrahi müdahale, ilaç tedavisi ve benzeri nedenlerden dolayı üreme yetkinliğini kaybeden bayanlar için uygulanan bir yöntemdir.

Kıbrıs’ta yumurta nakli, bir donör (verici) yumurta hücresi ile baba adayından alınan sperm hücresinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi esasına dayanır. Bu uygulamada anne adayı için yalnızca hamilelik dönemiyle alakalı olarak rahim şartlarının uygunlaştırılması amacıyla ilaç tedavisi uygulanır. Anne adayının yumurtaları için standart tüp bebek tedavisindeki gibi bir ilaç kullanımı söz konusu değildir.

Gerekli testlerin ardından, donörün (verici) yumurta sayısı ilaç tedavisiyle artırılır. Yeterli olgunluğa erişen yumurtalar çatlama iğnesi ile çatlatılarak toplanır. Eş zamanlı olarak baba adayından da sperm hücreleri alınarak donörün yumurta hücreleriyle laboratuvar ortamında dölleme işlemi tamamlanır.

Kıbrıs’ta Yumurta Donasyonu İçin Donör Seçimi

Yumurta nakli uygulaması için donör seçilirken, anne-baba adaylarının kan testi, genetik kimlikleri, fiziksel özellikleri (saç rengi, göz ve ten rengi, boyları gibi) dikkate alınır ve en uygun özelliklere sahip donör seçilir.

Yumurta nakli işlemi için seçilen donör sağlık taramasına alınarak yumurtaları ve üreme yetkinliği ile alakalı testlerin yanı sıra, kalıtsal yollardan geçebilecek hastalıklar için gerekli tüm kontroller yapılır.

Gizlilik politikaları gereğince, anne-baba adayı ve donör kesinlikle bir araya getirilmez. Anne-baba adayları donör hakkında, donörler de anne-baba adayları hakkında hiçbir bilgi sahibi olmaz.

 

Kıbrıs’ta Sperm Donasyonu

Sperm nakli olarak da bilinen sperm donasyonu, tesa ve mikro tese testleri sonucunda dahi üreme yetkinliğine sahip sperm hücresinin rastlanmadığı baba adayları için uygulanan yöntemdir.

Kıbrıs’ta sperm donasyonu (sperm nakli), anne adayından alınan yumurta hücreleriyle donörden (verici) alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi işlemidir.

Baba adayı için herhangi bir ilaç uygulamasının yapılmadığı bu yöntemde, gerekli testlerin ardından anne adayının yumurta sayısını artırmak amacıyla ilaç tedavisine başlanır.  Yeterli olgunluğa erişen yumurtalar çatlama iğnesi ile çatlatılarak toplanır. Bu işlem basit ve ağrısız bir süreçtir.

Anne adayından yumurtaların toplanmasıyla beraber donörden (verici) alınan spermler testten geçirilerek en kaliteli olanları ayrıştırılır, yumurta hücreleriyle birleştirilerek dölleme işlemi tamamlanmış olur. Dölleme işleminin üçüncü ya da beşinci gününde sağlık bakımından en uygun embriyolar anne rahmine transfer edilerek sperm nakli uygulaması tamamlanmış olur.

Kıbrıs’ta Sperm Donasyonu İçin Donör Seçimi

        Sperm nakli uygulaması için donör seçilirken, anne-baba adaylarının kan testi, genetik kimlikleri, fiziksel özellikleri (saç rengi, göz ve ten rengi, boyları gibi) dikkate alınır ve en uygun özelliklere sahip donör seçilir.

        Sperm nakli işlemi için seçilen donör, sağlık taramasına alınarak sperm hücreleri ve üreme yetkinliği ile alakalı testlerin yanı sıra, kalıtsal yollardan geçebilecek hastalıklar için gerekli tüm kontroller yapılır.

        Gizlilik politikaları gereğince, anne-baba adayı ve donör kesinlikle bir araya getirilmez. Anne-baba adayları donör hakkında, donörler de anne-baba adayları hakkında hiçbir bilgi sahibi olmaz.

 

yok