whatsapp

Kıbrıs Cinsiyet Tercihi

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

Hamile olunmadan önce gerçekleştirilen bazı metotlar ve tekniklerle Kıbrıs Cinsiyet Seçimi geçmişten günümüze kadar en fazla ilgi çeken konu olmuştur. Bu sebepten ötürü her toplumun bu konuyla alakalı kendince uydurulmuş halk arasında bazı teknikler vardır.

Fakat gerçek şu ki bu önerilerin çoğu doğacak çocuğun cinsiyetini seçme konusunda kesin net bir sonucu bulunmamaktadır. Mesela ilişkiye girilecek günleri seçme veya erkek ve bayan adayın beslenmesiyle ilgili, ilişki yöntemiyle alakalı farklı metotların çocuğun cinsiyetinin seçilebileceği halk arasında konuşulmaktadır, ancak bunların herhangi bir katkısının olduğu şüphelidir.

Ayrıca Kıbrıs Cinsiyet Tercihi aşağıda açıklanan diğer metotların bebeğin cinsiyet seçimi için kullanılmasının, bebeklerin cinsiyetinin önceden seçilmesini ve ona göre tercih edilen cinsiyette bebekler doğurulması kız erkek dengesini bozabileceği için, etik yönden de sakıncaları bulunmaktadır. Dünyadaki cinsiyet seçin yöntemlerinin birçoğu bu alanda kısıtlamalar, engelleri ve bazen de yasaklar koymuşlardır. Zaten eşlerin birçoğunun düşüncesi ve en doğrusu "önemli olan bebeğin sağlıklı olması" şeklinde düşünülmektedir. Normal doğumlarla meydana gelen erkek ve kız bebeklerin oranları birbirine çok yakındır.

Temel Bilgi 
Erkek üreme hücresi (sperm) ve bir bayan üreme hücresinin(yumurtasının) birleşmesi neticesinde yumurta döllenir ve gelişen döllenmiş yumurta ana rahminin duvarına yapışırsa hamilelik oluşur.

Kadınların yumurta hücresi yalnız X kromozomu içerir, erkeğinse spermlerinden bazıları X kromozomu içerirken diğerleri de Y kromozomu içermektedir.

X kromozomuna sahip sperm kadının yumurtasını döllerse 2 X yan yana gelir (XX) ve bebeğiniz kız çocuğu olur. Eğer Y kromozomuna sahip bir sperm kadının yumurtasını döllerse X ve Y yan yana gelerek (XY) yani bebeğiniz erkek olur. Sadece bu açıdan bakılırsa cinsiyet seçiminde etkin rol oynayan kadın değil, erkektir. Kıbrıs Cinsiyet Belirleme hakkında ayrıntılı açıklama için web sitemizden iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

yok