whatsapp

Jin.Opr. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen ve Cinsiyet Seçimi İşlemi

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

Kıbrıs’ta bir çok tüp bebek tedavi merkezi bulunmaktadır. Bu merkezler içinde en çok tercih edilen merkez Kıbrıs tüp bebek merkezi’dir. Ada'da sayılı Tüp bebek uzmanlarından biri olan  Jin.Opr. Dr. Mürüde ÇAKARTAŞ DAĞDELEN uluslar arası alanda adını duyurmuş bir kadın doğum uzmanıdır.

Opr. Dr.Mürüde ÇAKARTAŞ DAĞDELEN   araştırmalarına Kıbrıs’ta devam etmektedir. Araştırmalarını son yıllarda çoğunlukla sperm donasyonu, yumurta donasyonu ve cinsiyet belirleme işlemleri üzerine yoğunlaştırmıştır. Özellikle cinsiyet belirleme işlemi aynı zamanda bebekte oluşabilecek olası bir çok hastalığı da önleme şansı sağladığı için son yıllarda oldukça fazla talep görmektedir.

Cinsiyet seçimi 6 aşamalı ortalama 1 hafta süren bir işlemdir. Donasyon tedavilerinde de olduğu gibi işlemin ilk aşaması çiftler ile görüşme sağlama ve bir takım testler uygulanması sürecidir. İkinci aşama ise ultrason ile annenin adet döneminde rahim içi hareketlerinin ve yumurtalarının gözlenmesi işlemidir. Bu süreçte anneye çatlama iğnesi uygulanır ve 36 saat sonra olgunlaşan yumurtalar anne adayının rahminden toplanır. Dış ortamda baba adayından alınan spermler ile döllenme sağlanır ve işlem döllenme sonucu oluşan embriyo üzerinde uygulanır.

yok