Cinsiyet Seçimi Yaptıranlar

Doğal yöntemlerle çocuk sahibi olmayı bir müddet denedikten sonra istediğiniz sonucu elde edemediğinizde tüp bebek yöntemi sizler için ek bir tedavi ve çocuk sahibi olmak için yeni bir süreç olabilir.

Ancak bazı durumlarda yalnızca farklı cinsiyette bir bebeğe sahip olabilmek için de tüp bebek yöntemini tercih edenler bulunuyor. Cinsiyet seçimi yaptıranlar genellikle birçok kez gebelik yaşamış ve aynı cins yani kız veya erkek çocuğa sahip olan çiftlerdir. Farklı cinsiyet talepleri üzerine cinsiyet seçimi yapmaları mümkün hale gelmiştir. Henüz Türkiye'de tam olarak yasal hale gelmeyen cinsiyet seçimi bu nedenle Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Cinsiyet seçimi yaptıranlar Türkiye yerine genellikle Kıbrıs'ı tercih ediyor.


Tüp bebek tedavisi yaptırmasına gerek olmadan da çocuk sahibi olabilecek çiftler yalnızca cinsiyet seçimi için tüp bebek yöntemine başvurabiliyor. Cinsiyet seçiminin hukuksal ve dini boyutu konusunda Türkiye'de tam olarak bir kanıya varılmaması nedeniyle bu işlemin bazı nedenler ile ancak mümkün olabileceği görülmektedir. Cinsiyet seçimi yaptıranlar genellikle bu işlem için yurt dışında tedavi uygulamalarını yaptırmak zorunda kalıyorlar.


Cinsiyet seçimi yaptıranlar Türkiye'ye yakın olması, tatil bölgesi olması ve gebelik planlamasının daha önce de burada gerçekleştirmiş olmaları nedeniyle Kıbrıs tüp bebek merkezleri tercih edebiliyorlar. Ancak daha önceki gebeliklerinde aynı cinsiyetten çocuklara sahip olan çiftler bu kez risk almak istemiyor ve tüp bebek yöntemiyle cinsiyet seçimini bir arada uygulayarak yeni bir bebek sahibi olmak istediklerini de farklı bir cinsiyet olacağından emin olmak istiyorlar. Cinsiyet seçimi yaptıranlar hizmet aldıkları tıp merkezinden yüzde 99.9 olarak emin hale geliyorlar ve tedaviyi bu şekilde sürdürebiliyorlar. Tüp bebek tedavisi doğal tedavi yönteminden farklı bir yöntem değildir. çiftlerin kendi yumurta hücrelerinden ve sperm hücrelerinden elde edilmiş olması ve yalnızca embriyo oluşumunun laboratuvar ortamında gerçekleştiriliyor olması bu yönteme tüp bebek yöntemi denmesine neden olmaktadır. Bugün birçok çift sağlık problemleri nedeniyle olmasa da cinsiyet seçimi için bu yöntemi tercih etmektedir. Cinsiyet seçimi yaptıranlar genellikle yurtdışında ve Kıbrıs'ta bu işlem için ücret ödemeyi de göze alarak planlı bir gebelik yaşıyorlar.


Tüp bebek tedavisini yurtdışında gerçekleştirdikten ve cinsiyet konusunda emin olduktan sonra doğum ve geri kalan işlemleri haftalık ya da aylık hekim kontrollerini herhangi bir uzman doktora da yaptırabilmeleri mümkün olacaktır. Yani doğum döneminde de tercih ettiğiniz klinikte olmanız gerekmemektedir. Özellikle yurt dışından gelenler ve cinsiyet seçimi yaptırdıkları için doğumlarında aynı klinikte yapmak zorunda değildirler. Gebeliğin ilk süreçleri sonrasındaki diğer süreçler doğal yöntemlerle oluşan gebelikler ile aynıdır. Bu nedenle hiçbir kayıp yaşamadan sorunsuz bir hamilelik sonrasında doğumda mümkün olacaktır. Cinsiyet seçimi yaptıranlar genellikle bu yöntemin dini boyutunu merak etmektedirler. Teknolojinin ve bu alanda yapılan yeniliklerin artıyor olması bu gibi tedavi süreçlerinin karşımıza çıkmasını sağlıyor. Kaliteli klinikler ve ileri teknoloji ile Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde cinsiyet seçimi rahatlıkla uygulanabiliyor.

yok