whatsapp

Yumurta Donasyonu ile Hamile Kalanlar Soruyor – Bebek Kime Benzer?

Yumurta donasyonu, yumurta nakli olarak da adlandırılan, kendi yumurta hücresi ile ürüme şansı olmayan kadınlar için sıkça başvurulan ve başarı oranı oldukça yüksek bir uygulamadır. Yumurta donasyonu ile hamile kalanalar, genelde bebeğin kime benzeyeceği konusunda sorular sormaktadır.

Yumurta donasyonu ile hamile kalanlar için, öncelikle sürecin nasıl geliştiğini anlatmakta fayda var. Yumurta donasyonu, çeşitli sağlık nedenleriyle ya da erken menopoz sonucu kendi yumurta hücreleri ile üreme imkanı olmayan kadınlar için uygulanan bir yöntemdir. Bir vericiden (donör) alınan yumurta hücreleri, baba adayından alınan sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllendirilir. Döllenme işleminin akabinde, gelişim durumuna göre sağlıklı embriyolar, anne adayının rahmine transfer edilir. Sonraki süreçte de hamilelik durumu gözlemlenerek başarı bir sonuç elde edilip edilmediği belirlenir.
Yapılan işlemden de anlaşılacağı gibi, burada sperm hücresi baba adayından, yumurta hücresi ise donörden alınmaktadır. Donör, arzu edilirse çiftin tanıdığı biri de olabilir, hiç tanımadıkları ve görüşmek istemeyecekleri biri de olabilir. Yani bebek, taşıdığı genlerin yarısı babadan, yarısını da donörden almış olur.
Bu nedenle bebeğin kime benzeyeceği ile alakalı, donör seçimi oldukça önemlidir. Fiziksel ve genetik anlamda çiftin gen haritasına uygun ( boy, saç rengi, ten rengi, göz rengi) donörlerin belirlenmesi, doğacak bebeğin de anne-babaya benzemesinde doğrudan etkili olacaktır. Ayrıca, anne-babaya benzemeyen ancak ailede varolan başka bir baskın gen özellikleri taşıyan (kızıl saç gibi) bir donör de tercih edilebilir.

yok