whatsapp

Kıbrıs’ta Yumurta Donasyonu

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi, son yıllarda bebek sahibi olamayan çiftler üzerine oldukça fazla araştırma yağmış ve bir çok çiftin çocuk sahibi olabilmelerini sağlamıştır.

Tüp bebek hekimlerimiz çalışmaların da daha çok sperm donasyonu ve yumurta donasyonu işlemlerine odaklanmıştır. Bu işlemlerin tüp bebek tedavisinden en büyük farklı, anne yada baba adayının yumurta rezervlerinin yada sperm rezervlerinin tamamen tükenmiş olmasıdır. Tüp bebek tedavisinin de rezervler az olduğu için iyileştirmeye yönelik tedavi uygulanırken, donaysan işleminde bir donore ihtiyaç duyulur ve anne adayına sadece rahmi hamileliğe hazırlamak adına ilaç tedavisi uygulanır.

Yumurta donasyonu tedavisinde döllenme dış ortamda gerçekleşmekte ve döllenen yumurta daha sonra anne rahmine yerleştirilmektedir. Bu süreç RGT işlemi ile ebeveynlere çocuklarının cinsiyetlerini belirleme imkanı sunar. Bunu kimi aileler etik dışı bulsa da bir çok aile tarafından tercih dilen bir işlemdir. Bu işlem etik bulunmaması sebebi ile bir çok Müslüman ülkede yasaklanmıştır fakat bu konudaki araştırmalara Kıbrıs’ta devam edilmektedir ve çiftler bu işlemden yararlanmaya da devam ederler.

yok