whatsapp

Yumurta Donasyonu ve Gelişmiş İmkanlar

Dünyanın her yerinde gelişen tıbbi teknikler, bilim ve teknoloji şüphe yok ki insan hayatına akla hayale gelmeyecek pek çok değer katmıştır.

Tedavi yöntemlerinin onlarca yıl öncesine göre çok ciddi düzeylerde farklılaştığı günümüz şartlarında bilim ve teknolojinin gelişimi bu tarz durumları beraberinde getirmiştir. Bebek sahibi olamayan çiftlerin yıllardır yapabilecekleri çok fazla birşey yokken zaman içerisinde birbirinden özel imkanlara kavuşması elbette bilim ve teknolojinin çok ciddi seviyelere ulaşmasıyla mümkün olmuştur. Yumurta donasyonu denilen işlemlerin zaman içerisinde ortaya çıkması bilim dünyasının özverili çalışmaları ile mümkün olmuştur. Tarih boyunca kısırlık insanlığın en önemli problemlerinden biri olarak kalmaya devam etmiştir ancak; son yıllarda ortaya çıkarılan buluşların kısırlığın etkilerini ortadan kaldırarak çocuk sahibi olabilmeyi kolaylaştırdığı görülüyor. Bu durum pek çok insanın yıllardır hayalini kurduğu bebeklere kavuşmasına neden olduğu görülmekte. Yumurta donasyonu bilindiği üzere yumurta üretimi bitmiş ve doğurganlığı kalmamış hanımlarda tercih ediliyor ve yumurta üretimi sağlıklı olan hanımlardan alınan yumurta hücreleri ile baba adayının spermi döllenerek ortaya bir gebelik çıkarılıyor. Birçok merkez ve klinikte öncelik olarak çiftlerin kendi üreme hücrelerinden tüp bebek denemeleri yapılıyor. Yapılan denemelerden sonuç alınamaması durumunda da bu tarz yöntemlere başvuruluyor. Sperm donasyonu da aynı mantıkla erkeğin üreme fonksiyonunun kalmaması durumunda sağlıklı bir erkekten elde edilen sperm hücrelerini ifade ediyor. Ülkemizde dini nedenlerden dolayı yasak bir tedavi olması insanların birçoğunun bu tedaviyi talep etmeleri halinde Kıbrıs’a gitmelerine neden oluyor. Kıbrıs tüp bebek imkanları gerçekten güzel seviyelerde ve her geçen gün de artış göstermekte. Bu yüzden; her gün binlerce çiftin Kıbrıs’a yolculuğa çıktığını söylemek mümkün. Kıbrıs tüp bebek merkezi seçeneklerini iyice gözden geçirmeden merkez seçimi yapmamanız sağlıklı bir tedavi süreci adına gerçekten önemli. Bu yüzden; doğru seçimler için bir ön araştırma sürecinden geçmelisiniz.

Jin. Opr. Dr Mürüde Çakartaş Dağdelen araştırmasında gerçekten alanında ne yaptığını bilerek hareket eden sonuçlarla karşılaşacaksınız. Yaptığı her çalışmayı yılların bilgi ve birikimi ile yoğuran uzman doktorun kendi alanındaki uzmanlığı çiftlere güven veriyor. 

yok